Europejski Tydzień Szczepień

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku informuje, że zbliża się Europejski Tydzień Szczepień, który przypada na 24-30 kwietnia 2023r.

Celem akcji jest zwiększenie wiedzy na temat korzyści wynikających ze szczepień oraz ryzyka związanego ze spadkiem osób zaszczepionych. Pandemia COVID-19 doprowadziła do spadku wskaźników szczepień dzieci w wielu krajach, a dostęp do szczepień na Ukrainie wciąż pozostaje zakłócony przez wojnę. Poprawa sytuacji i przywrócenie bezpiecznego stanu w całej Europie stanowią wyzwania, które sprawiają, że znaczenie powszechnego dostępu do szczepionek jest większe niż kiedykolwiek.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Polskim Towarzystwem Wakcynologii przygotował serwis internetowy zawierający szeroki zakres rzetelnych informacji na temat szczepień ochronnych i chorób przeciw którym stosujemy profilaktykę :

• https://szczepienia.pzh.gov.pl/wszystko-o-szczepieniach/

Wskazana strona internetowa stanowi bazę wiadomości, gdzie każdy zainteresowany może pozyskać wiedzę na temat szczepień. Portal posiada akredytację Światowej Organizacji Zdrowia WHO oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), dzięki czemu został dodany do listy wiarygodnych i zaufanych stron internetowych, które promują wiedzę o szczepieniach w sposób rzetelny. Wiarygodne informacje o szczepieniach są również dostępne na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Zachęcam ponadto do lektury licznych raportów naukowobadawczych przedstawiających szereg korzyści zdrowotnych, jakie zapewniają ludziom szczepienia ochronne, publikowanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) czy Światową Organizację Zdrowia WHO.

Poza tym materiały edukacyjne na temat szczepień można również odnaleźć na stronie kampanii informacyjnej Komisji Europejskiej na rzecz szczepień #UnitedInProtection – https://vaccination-protection.ec.europa.eu/index_pl Działania te realizowane są pod hasłem „Zaszczep się, by chronić siebie i innych”, a celem jest zwiększenie zaufania do szczepień ochronnych poprzez podniesienie świadomości na temat płynących z nich korzyści na każdym etapie życia.

W związku z powyższym zwracam się z prośbą o pomoc w rozpowszechnieniu akcji Europejskiego Tygodnia Szczepień, poprzez umieszczenie informacji na stronie internetowej, mediach społecznościowych oraz środowisku lokalnym. Poprzez zaangażowanie w kampanię i szerzenie wiedzy na temat znaczenia szczepień ochronnych, możemy mieć wpływ na zmniejszenie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.