BEZPŁATNE SZCZEPIENIA PRZECIW HPV!

Od 1 czerwca ruszają bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dziewczyn i chłopców w wieku 12-13 lat. Z tego powodu przygotowaliśmy poniższy artykuł. Można się z niego dowiedzieć więcej o wirusie HPV, a także szczepieniach.

Czym jest wirus HPV?

Ludzki wirus brodawczaka (Human papillomavirus, HPV) powoduje takie choroby jak nowotwory szyjki macicy, pochwy, odbytu, prącia, sromu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka, migdałków, nieokreślonej części gardła.

Wykazano, że DNA wirusa HPV jest obecne w 99,7% próbek z rakiem szyjki macicy. Z tego wynika, że zdecydowana większość przypadków raka szyjki macicy wynika z wcześniejszego zakażenia wirusem HPV. Okres dzielący pierwotne zakażenie od stwierdzenia inwazyjnej postaci nowotworu może wahać się od 5 do 40 lat.

Infekcje HPV są powszechne. Większość zakażeń ma charakter bezobjawowy i przemijający. Jednak w przypadku organizmów, które samoistnie nie usuwają wirusa, mogą rozwinąć się poważne choroby wcześniej wymienione.

Jakie są drogi zakażenia HPV

Do zakażenia wirusem HPV może dojść w skutek kontaktu skórnego (pełny stosunek seksualny nie jest konieczny do zakażenia). Szacuje się, że około 50%-70% aktywnych seksualnie kobiet zakazi się wirusem HPV wysokiego ryzyka w okresie całego życia.

Typy wirusa HPV

Wśród około 200 typów wirusa wyróżniamy typy wirusa wysokiego ryzyka rozwoju zmian nowotworowych oraz typy wirusa niskiego ryzyka.

Ten pierwszy typ wiąże się z wysokim ryzykiem rozwoju zmian nowotworowych, czyli zachorowaniem na nowotwór. W wyniku zakażenia typami onkogennymi może dojść do rozwoju nowotworów szyjki macicy, odbytu, pochwy, sromu, prącia oraz gardła.

Drugi typ wiąże się z niskim ryzykiem rozwoju zmian nowotworowych. W praktyce skutkiem mogą być brodawki narządów płciowych oraz nawracająca brodawczakowatość krtani.

Dlaczego w wieku 12-13 lat najlepiej się zaszczepić od HPV?

W wieku 12-13 lat najlepiej się zaszczepić przeciw HPV, ponieważ wykazano, że wtedy odpowiedź poszczepienna jest znacznie lepsza niż w starszych grupach wiekowych. Dodatkowo schemat szczepienia w wieku nastoletnim obejmuje podanie mniejszej liczby dawek (2 a nie 3) szczepionki.

Czy dorośli mogą się szczepić przeciwko HPV?

Oczywiście warto, żeby osoby dorosłe również się szczepiły, ponieważ i tak zmniejsza to możliwość zakażenia wirusem HPV.

Należy pamiętać, że bezpłatne szczepienia przeciw HPV dotyczą jedynie dziewczyn i chłopców w wieku 12-13 lat. Jeżeli kogoś interesuje szczepienie, a nie obowiązuje go refundacja, to jest możliwość płatnego szczepienia po wcześniejszym uzyskaniu recepty na szczepionkę u lekarza rodzinnego.

Szczepienia przeciw HPV w Villa Med

W naszej przychodni realizujemy szczepienia przeciw HPV szczepionką Gardasil 9. Chcesz umówić dziecko lub siebie? Zapraszamy do kontaktu!

Spodobał Ci się artykuł?

Odwiedzaj naszą stronę internetową częściej, aby dowiadywać się więcej! villamed.pl/

Polub także naszą stronę na Facebook’u, aby być na bieżąco! facebook.com/villamedcentrum

Więcej informacji o wirusie HPV, a także szczepieniach tutaj.