E-papierosy – złudna alternatywa

31 maja 2025 obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. W tym roku szczególnie skupiamy się na e-papierosach, które są przedstawiane często jako alternatywa dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Czy jest to jednak dobra alternatywa?

E-papierosy - Światowy Dzień Bez Tytoniu

Dlaczego e-papierosy są niebezpieczne?

E-papieros to elektroniczne urządzenie dostarczające nikotynę do organizmu w formie inhalacji. Często ma atrakcyjne smaki – od truskawki po cynamon – ale kryje się za nimi coś znacznie mniej smakowitego: rakotwórcze związki, metale ciężkie i substancje drażniące płuca.

Co gorsza, e-papierosy uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Zawierają nikotynę, która:

  • zaburza rozwój mózgu (szczególnie do 25. roku życia),
  • pogarsza pamięć, koncentrację i emocje,
  • zwiększa ryzyko bezsenności, rozdrażnienia i trudności w nauce.

E-papierosy to nie jest moda!

Na szczęście, wbrew popularnym mitom większość dzieci i nastolatków NIE sięga po e-papierosy. To nie moda – to marketingowa pułapka. Firmy tytoniowe zarabiają krocie na Twoim zdrowiu, a influencerzy promujący te produkty często kierują się wyłącznie własnym zyskiem.

Czy wiesz, że:

  • nielegalne e-papierosy mogą prowadzić do zatruć, a nawet eksplozji urządzenia?
  • jedna porcja liquidu może zawierać tyle nikotyny co cała paczka papierosów?

Ile kosztują e-papierosy? Dużo więcej, niż myślisz.

Używanie e-papierosów to nie tylko ryzyko zdrowotne – to też poważny wydatek. Sam zakup urządzenia to wydatek jednorazowy. Jednak, aby go używać regularnie trzeba kupować tzw. „liquid”:

  • miesięcznie: od 80 do 250 zł,
  • rocznie: od 1000 do nawet 3000 zł!

Co można mieć zamiast?

  • Kurs gotowania, zajęcia sportowe, warsztaty artystyczne.
  • Nowy rower, gadżety technologiczne, wyjazdy wakacyjne.
  • Więcej energii, lepsze zdrowie i prawdziwe wspomnienia.

Jak powiedzieć „nie”?

Okazuje się, że gdy jesteśmy namawiani do czegoś i się sprzeciwimy, to negatywna reakcja z drugiej strony to tylko coś krótkotrwałego. Na dłuższą metę, ludzie zaczynają doceniać to, że jest się zdyscyplinowanym i trzyma się swoich zasad. Odwagi! Powiedzenie „nie” nie jest trudne, wystarczy tylko uzbroić się w cierpliwość i przetrwać pierwsze namowy.

Zamiast nałogu – wybierz wolność!

Uzależnienie od nikotyny ogranicza Twoją wolność. Zamiast żyć pełnią życia, stajesz się niewolnikiem potrzeby „zaciągnięcia się”. Zrób mądry wybór – powiedz NIE e-papierosom i bądź dumny z tego, że dbasz o siebie.

Jeśli masz pytania, wątpliwości lub potrzebujesz pomocy – porozmawiaj z rodzicem, nauczycielem albo szkolnym psychologiem. Nie jesteś sam!

Rodzicu!

Nie traktuj swojego dziecka jako wroga. Stań na przeciw problemowi razem z nim. Wydaje nam się, że to najlepsza rada, bo najważniejsze jest to, żeby Twoje dziecko samo rozumiało i chciało wybierać wolność.

E-papierosy i walka z nimi – więcej informacji

Więcej informacji o e-papierosach i o tym, jak z nimi walczyć znajdziesz w tych plikach udostęnionych przez Państwową Inspekcję Sanitarną.


Artykuł był dla Ciebie przydatny? Polub nas na facebook’u – tam informujemy, gdy wstawimy nowy artykuł. Odwiedzaj także naszą stronę internetową, gdzie na głównej stronie pojawiają się zawsze najpotrzebniejsze nowości.