Udar słoneczny

Pogoda za oknami w okresie wakacji jest bardzo piękna. W tym czasie wielu ludzi decyduje się na różne aktywności poza czterema ścianami swojego domu. Należy jednak pamiętać, aby robić to rozsądnie, gdyż wysoka temperatura może nieść za sobą negatywne konsekwencje, np. udar słoneczny.

Czym jest udar słoneczny?

Udar słoneczny to stan, wynikający ze zbyt intensywnego działania promieni słonecznych na organizm. Osoby przebywające na zewnątrz bez osłoniętej głowy i karku, a także będące pod wpływem alkoholu, osłabione, pacjenci z chorobami serca, cukrzycą, osoby otyłe, starsze oraz dzieci są objęte szczególnym ryzykiem. Jednak udar słoneczny może dotknąć każdego i nawet zdrowy człowiek bez żadnych chorób nie powinien lekceważyć ryzyka.

Udar słoneczny może przebiegać różnie. Jego objawem może być jedynie złe samopoczucie. Poważniejsze objawy to bardzo silne bóle głowy, wrażenie rozbicia, rozkojarzenia, wymioty, nudności, a nawet utrata przytomności. Przegrzanie cieplne może również zagrażać życiu.

Co robić w przypadku, gdy podejrzewany jest udar słoneczny?

Dopóki nie dochodzi do zaburzeń świadomości, poważnego odwodnienia lub innych, niepokojących objawów neurologicznych niekoniecznie należy udawać się do lekarza. W przypadku podejrzenia udaru słonecznego zaleca się podawać chorej osobie dużą ilość płynów. Powinno się chłodzić kompresami i wilgotnymi okładami, użyć żeli i maści chłodzących. Ważny jest pomiar temperatury oraz sprawdzanie gorączki.

W przypadku zaburzeń świadomości, omdlenia lub objawów stanowiących zagrożenie dla życia, należy wezwać pogotowie ratunkowe lub udać się na SOR.

Udar słoneczny – jak się przed nim chronić?

Po pierwsze należy zawsze nosić nakrycie głowy oraz karku, po drugie dobrze się nawadniać, a wychodząc na dłużej, warto mieć ze sobą butelkę wody. Po trzecie należy unikać długiego przebywania na zewnątrz w okresie największego natężenia promieni słonecznych.

Więcej informacji o udarze słonecznym tutaj.

Więcej wpisów tutaj.

Spodobał Ci się ten post?

Odwiedzaj naszą stronę internetową częściej, aby dowiadywać się jak najwięcej o tym jak dbać o zdrowie.

Zachęcamy także do polubienia naszego Facebook’a, tam również wstawiamy interesujące treści.